Přeskočit na obsah

 • Novinky
 • Titulky
 • O seriálu
 • Zábava
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Kniha návštěv

 • Zábava Hlášky| Frankovy kšiltovky| Zajímavosti

  

  Zajímavosti

  30 Rock je zkratka pro 30 Rockefeller Plaza, což je sídlo společnosti NBC v New Yorku. Tento mrakodrap je také někdy nazýván GE Building.


  Prostřední jméno Tiny Fey je Elizabeth, což je také křestní jméno její postavy, Liz Lemonové.


  Trouba Tri-vection, o které mluví Jack v epizodě 1x01, je skutečný produkt firmy GE. Reklama na tuto troubu běžela při premiérovém vysílání prvního dílu seriálu.


  V epizodě 1x01 Jenna zmiňuje, že hrála vedlejší roli v seriálu Zákon a pořádek. Představitelka Jenny, herečka Jane Krakowski, se doopravdy mihla v epizodě "Bound" seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.


  V epizodě 1x01 Liz řekne: "Nejsme HBO, jsme televize." Je to narážka na skutečný slogan HBO, který zní: "Nejsme televize, jsme HBO."


  Ve scéně z epizody 1x01, kdy Liz řekne, že Tracy je blázen, se poté ukáže záznam, na kterém Tracy běží po známé ulici v Los Angeles jen ve spodním prádle. Všechny poznávací značky na autech jsou však z New Jersey.


  Tina Fey a Rachel Dratch museli opustit Saturday Night Live, aby mohli pracovat na 30 Rock. Rachel Dratch měla původně hrát roli Jenny. Můžete ji v této roli vidět v neodvysílané verzi pilotního dílu (Unaired Pilot). Nakonec však producenti rozhodli roli přeobsadit a Dratch hraje různé malé roličky v několika epizodách. Kompletní výpis těchto rolí najdete v sekci Herecké obsazení.


  Ve scéně z epizody 1x02, kde asistent ukazuje Jackovi obrázky jeho podřízených a on má uhodnout jejich jména, mu byl ve skutečnosti ukazován pořád dokola tentýž obrázek.


  Kennethovo celé jméno je Kenneth Ellen Parcell.


  Postava Liz Lemonové je v seriálu držitelkou ceny Emmy (prestižní televizní ocenění). Její představitelka, Tina Fey, má Emmy za její práci hlavní scénáristky v pořadu Saturday Night Live.


  V epizodě 1x03 Pete vyjmenovává Liziny předchozí známosti:

  Pete: Pak ten vysokej zrzoun, co hrál pořád na kytaru.
  Liz: Conan.

  To je narážka na Conana O'Briena, který moderuje talkshow Late Night Show With Conan O'Brien z produkce NBC. Popis odpovídá jeho vzhledu a ve svém pořadu často hraje na kytaru. Navíc jsme ho mohli vidět v epizodě 1x07, kde hrál sám sebe. V tomto dílu také potká Liz a nastane trapný okamžik, který odkazuje právě na to, že spolu kdysi měli známost.


  Když v epizodě 1x04 Kenneth uvízne na plotě, uvidí krysu a řekne: "Dojdi pro pomoc, holka!" To je narážka na seriál Lassie, kde se podobná zvolání objevovala v téměř každé epizodě.


  V epizodě 1x04 vedou Liz s Petem rozhovor za chodu a zjistí, že chodí v kruhu. To je narážka na seriál Studio 60 On The Sunset Strip, jehož tvůrcem je Aaron Sorkin (také je tvůrcem seriálu Západní křídlo), který rozhovory během chůze používá velmi často.

  Tím však podobnost seriálů 30 Rock a Studio 60 On The Sunset Strip nekončí. Oba seriály produkuje stanice NBC a oba se točí okolo fiktivních živě přenášených pořadů, které jsou založeny na rozličných komických skečích po vzoru skutečného pořadu Saturday Night Live (SNL), který mimochodem také produkuje NBC. Ta prezentovala 30 Rock jako komediální verzi dramatického Studia 60 a naopak.

  Při propagaci tehdy nového seriálu 30 Rock se v jednom z reklamních spotů Alec Baldwin mylně domnívá, že účinkuje ve Studiu 60 a těší se na setkání s Aaronem Sorkinem (tvůrce Studia 60).

  Studio 60 On The Sunset Strip skončilo první sezónou (narozdíl od 30 Rock, který má druhou sezónu jistou) a nikdy se v něm neobjevili narážky na 30 Rock, který je velmi podobný.


  V několika epizodách hraje Tracy na svém XBoxu 360 Halo 2.


  Frank v epizodě 1x05 říká, že jeho kolega z účetního oddělení je Lando Calrissian, což je postava z filmové série Star Wars. Liz obecně velmi často odkazuje na Star Wars ve všemožných situacích.


  V epizodě 1x06 pronese Tracy v jednom ze svých filmů: "Na tohle jsem už starej!", což je hláška, která je často pronášena ve filmové sérii Smrtonosná zbraň.


  Kompletní znění seznamu pro a proti Liz Lemonové z epizody 1x08, který si sepsala, aby jí pomohl rozhodnout, zda se má vrátit k Dennisovi, s kterým se předtím rozešla:

  Pro: Proti:
  - je vcelku milej - není zrovna nejchytřejší
  - stará se o svoje nohy - poslouchá kapelu Winger
  - vaří dobrý chilli - málo se stará o svoje zuby
  - pamatuje si, kdy mám narozeniny - nosí oprané džíny
  - nemá potřebu se často milovat - po jídle chce vžydcky masáž
  - vtipně si utahuje ze svých přátel - nemá moc peněz
  - nezáleží mu na penězích - má rád kočky
  - je moc línej na to, aby mě podváděl - nemá rád svojí mámu
  - zvýšil by šanci na modrooké dítě - je nemám ráda jeho mámu
  - má rád Simpsonovi - jeho máma nemá ráda mě
  - má hebký vlasy - má rád seriál Family Guy
  - už mě viděl dvakrát zvracet - čte deník Post
  - opravil mi televizi - chce dovolenou trávit se svou matkou
  - už mě viděl zvracet - navrhoval švédskou trojku
  - Jack má rád Dennise - rasista
  - Jack má rád Dennise

  Na konci epizody 1x09 se zdá, že Kenneth promlouvá ke kostře své matky. Stejná věc se objevila ve filmu Psycho, kde hlavní postava, Norman Bates, mluvil s mrtvolou své matky, jako kdyby byla naživu. Navíc, Kenneth říká "Ano, mami" podobně jako to ve filmu dělal Norman Bates.


  V epizodě 1x12 Kenneth čistí nápis v kanceláři Briana Williamse, který není celý vidět, ale má znít "Katie Couric sucks! (Katie Couricová je svině!)" Katie Couricová moderuje večerní zprávy na stanici CBS, takže je konkurentkou Briana Williamse, který moderuje zprávy na NBC.


  Scéna z epizody 1x12, kde Jack přinese Liz náhrdelník a přiklapne jí prsty krabičkou, je narážkou na scénu z filmu Pretty Woman. V něm se objevila totožná scéna, kde Richard Gere podobně přiklapne prsty Julii Roberts. Narozdíl od Tiny Fey, která se v seriálu naštve, protože jí Jack skřípl prsty, se však Julia Roberts začne smát. Zajímavé také je, že tato scéna nebyla ve scénáři Pretty Woman vůbec obsažena.


  Když v epizodě 2x01 Jack ukazuje Seinfeldovi prezentaci pořadu "Ostrov MCBP", komentátor říká "25 sexy mamin", ale na obrazovce je napsáno jen 20.


  Jack v epizodě 2x03 říká detektivovi, že jeho bratranec Tim špinavě sází na zápasy NBA. Tim Donaghy je skutečný rozhodčí v NBA, který byl v roce 2007 usvědčen z ovlivňování výsledků zápasů.


  V epizodě 2x04 zvolá postava Rosemary: "Pomož mi, Liz Lemonová! Jsi moje jediná naděje!"

  To je narážka na film Star Wars - Poslední naděje, kde princezna Leia pronese: "Pomož mi, Obi-Wane Kenobi, jsi má jediná naděje!" Zajímavé je však hlavně to, že Leiu i Rosemary ztvárnila tatáž herečka, Carrie Fisher.


  V epizodě 2x06 Jack říká, že jde na večírek, který pořádá Jack Bauer. To je narážka na ústřední postavu akčního seriálu 24 hodin, kterou ztvárnil Kiefer Sutherland.


  V závěru epizod 2x11 vidíme závěrečné titulky Ostrova MCBP. Jako jeden z tvůrců pořadu je uveden Jerry Seinfeld, populární americký komik. Ten se objevil i v epizodě 2x01, kde byl také poprvé zmíněn Ostrov MCBP.


  Dennisův hrdinský čin z epizody 2x12 je založen na opravdové události z ledna 2007, kdy jistý Wesley Autrey v New Yorku skočil před jedoucí vlak metra, aby zachránil člověka, který dostal infarkt a spadl na koleje.


  Liz jí brambůrky, které se jmenují "Sabor de Soledad", což v překladu znamená něco ve smyslu "s příchutí osamělosti".


  Celá epizoda 2x13 parafrázuje film Amadeus od českého režiséra Miloše Formana z roku 1984.


  Epizoda 2x14 byla jedinou, která začínala rovnou úvodní znělkou. Pokud tedy pomineme pilotní díl, který klasickou znělku neobsahoval.